Pazite na šapice: mekani jastučići na psećim šapama su osjetljivi, pa ih je potrebno njegovati

Pseće šapice gotovo da su ahilova peta naših malih četveronožnih prijatelja. Zimi one se mogu smrznuti, a kada temperature porastu, mogu se na vrućem asfaltu opeći. Psi imaju osjetljive šape i povremeno ih treba njegovati.

Razne rane česte su na području šapica. Za vrućih ljetnih dana koža na jastučićima šapica može se opeći na vrućem asfaltu, može puknuti, a opreza nikada dosta kada je u pitanju staklo na koje se vaš pas može u parku porezati.

Šape pasa treba održavati. Dlaku koja se nalazi između prstiju valjalo bi skratiti, a cijelu šapu pregledati kako bi se uvjerili da se u nju nije zabio trn ili korov koji može prouzročiti ozbiljne probleme, a ljudi ga zovu “divlji ječam”.

Tko je god imao dugouhog i dugodlakog psa jako dobro poznaje ovu biljku, jer najčešće se baš ona zapetlja psu u dlaku, uđe u uho, ali i probije kožicu između prstiju šape pa je potrebna intervencija veterinara. I to ona kirurška.

Kako bi izbjegli takve situacije, slijedite ovih nekoliko jednostavnih uputa kako njegovati šape vašeg psa.

1. Pregledajte šapu kako bi se uvjerili da nema trnja ili nekih drugih ubodnih rana od oštrih predmeta

U parku, na pločniku, pa čak i na livadi ili u šumi, psima se u šape često zna zabiti trn ili komadić stakla. Svakodnevnim kratkim pregledavanjem šape sprječavate da se takve rane inficiraju, što psu zna biti jako bolno, a primjetite tek kada počne šepati.

Uočite li trn ili neko drugo strano tijelo što se zabolo u gazu, znate što vam je činiti. Uklonite ga iz šape, a ranu dezinficirajte. Ukoliko niste skloni ovakvim malim operacijama, odvedite psa veterinaru, koji će to učiniti umjesto vas

2. Skratite nokte i odrežite dlaku između prstiju psa

Malenim škaricama, oprezno, kako ne biste zarezali kožu psa, uklonite višak dlake što je narasla između prstiju na šapama vašeg psa. U većini slučajeva, psima koje redovito istrčavate nije potrebno skraćivati nokte, ali čini li vam se kako su predugački, skratite ih.

Pri tomu budite posebno oprezni kako ne biste oštetili živce u noktu, a najbolje bi bilo da to specijaliziranim škaricama umjesto vas učini veterinar

3. Namažite jastučiće kremom

Jastučići, pogotovo ako su jako suhi, znaju puknuti, što psima stvara nelagodu. Povremeno ih, stoga, namažite kremom, kako bi bili elastičniji.

4. Sanirajte rane

Psi često stanu na oštre predmete zbog kojih prokrvare šapice. Kada se nešto poput toga dogodi, svakako očistite i dezinficirajte ranu. Sami procijenite možete li to učiniti bez pomoći veterinara. Površinske rane možete sami sanirati, one dublje prepustite rukama stručnjaka.

5. Pripazite na kakve podloge vodite psa

Trčati po oštrom kamenju ili travnjaku nije isto. Vodite računa na koje površine vodite svojeg psa, koji će vas slijediti, čak i ako ozlijedi šapu.

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.